Katalityczne szkło sprawia, że recykling metalu jest łatwy

- Apr 06, 2017-

Kolby z wbudowanymi nanocząsteczkami umożliwiają chemikom łatwe ponowne wykorzystanie cennych katalizatorów

Szkło laboratoryjne z wbudowanymi nanocząstkami palladu   Sprawia, że recykling i ponowne wykorzystanie katalizatorów metalicznych jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Metale, takie jak platyna lub złoto, mogą katalizować wiele reakcji chemicznych, ale są drogie, dlatego też chemicy ponownego ich wykorzystania i recyklingu. Zwykle, katalizator stały należy oddzielić przez odsączenie i oczyścić po reakcji, co może oznaczać, że część ulega utracie, a odzyskiwanie może być szczególnie trudne, jeśli którykolwiek z produktów reakcji jest również stały.

114875_shutterstock_522023443.png


Teraz   Xiang Fei   Z National University of Singapore i koledzy mają powleczone kolby nanocząstkami palladu, co oznacza, że chemicy mogą po prostu opróżnić i spłukać naczynie reakcyjne, a następnie użyć ich do katalizowania następnej reakcji.

Ponieważ metalowe nanocząstki nie przyklejają się do szkła, drużyna Fei zakrywała szkło mikroskopijnym dywanem z nanofilamentów silikonowych i powleczono je lepkim białkiem podobnym do jednego małży, aby przymocować się do powierzchni. Powleczona kolba nadal skutecznie katalizuje reakcję po użyciu 20 razy, podczas gdy skuteczność katalizatora handlowego zmniejsza się znacząco po jednorazowym recyklingu.

Zespół Fei nie widział spadku wydajności katalizatora w przypadku, gdy był używany do produkcji kilku gramów produktu, ale nie wiadomo jeszcze, czy metoda ta będzie działała w reaktorach przemysłowych.

Para:Elektrokrystalizacja: przełom w badaniach nanocząstek złota Następny:Za pomocą druku atramentowego zbudować elastyczne hybrydowy obwodów